Elektrozawory
Elektrozawory do nawadniania
Elektrozawory to jeden z ważniejszych elementów każdego automatycznego nawadniania. Dlatego też do naszego sklepu wybraliśmy najbardziej niezawodne zawory automatyczne.
Wśród dostępnych u nas produktów szczególnie polecamy elektrozawory BERMAD. Sprawdzą się one zarówno w ogrodach i terenach zieleni jak i w nawadnianiu przemysłowym w uprawach polowych, tunelach i szklarniach. Dostępne są u nas również produkty innych popularnych producentów jak elektrozawory Rain Bird, Hunter, lub Toro.
Zastosowanie elektrozaworów w nawadnianiu
Elektrozawór to najważniejszy składnik automatyki nawadniania. W sterowniku wprowadzamy czasy pracy i harmonogramy. Różnego typu czujniki mogą współpracować ze sterownikiem, informując go, kiedy podlewać, a kiedy nawadnianie nie jest dozwolone. Ale to elektrozawór, który otrzymuje sygnał od sterownika, odpowiada za otwieranie przepływu wody. Dziś elektrozawory są standardowym wyposażeniem każdego automatycznego systemu nawadniania.
Elektrozawory wykorzystuje się w ogrodach i terenach zieleni, a także w przemysłowych systemach nawadniania w rolnictwie i ogrodnictwie.
Jakie spotykamy elektrozawory w nawadnianiu?
Tak jak w sterownikach, główny podział elektrozaworów wynika z zastosowanego zasilania instalacji nawadniającej. Sterowniki bateryjne współpracują z elektrozaworami z cewką impulsową, najczęściej są to elektrozawory 9V. Natomiast standardowe sterowniki elektryczne wymagają elektrozaworów z cewką na prąd zmienny, gdzie najczęściej stosowane są elektrozawory 24V.
Elektrozawory do sterowników bateryjnych
Elektrozawory z cewką impulsową współpracują ze sterownikami bateryjnymi do systemów nawadniających. Sterownik wysyła do elektrozaworu tylko impuls na rozpoczęcie i zakończenie cyklu podlewania. Cewki impulsowe w elektrozaworach 9V DC pobierają znikomą ilość energii, dzięki czemu bateria w sterownikach wystarczy na cały sezon nawadniający.
Elektrozawory do sterowników elektrycznych
W sterownikach elektrycznych 230V najczęściej stosujemy elektrozawory 24V z cewką na prąd zmienny. Cewki w takich elektrozaworach potrzebują stałego zasilania do podtrzymania elektromagnesu. Sterownik, by włączyć nawadnianie sekcji, podaje napięcie na cewkę elektrozaworu. Po wyłączeniu zasilania, cewka przestaje pracować, zmienia się obieg wody w zaworze, nad membraną tworzy się nadciśnienie i elektrozawór się zamyka.
Elektrozawory dwudrożne 2W w nawadnianiu
W większości systemów nawadniania i praktycznie w każdym systemie w ogrodzie, stosuje się elektrozawory dwudrożne z wewnętrznym obiegiem wody. Są one najbardziej uniwersalne i współpracują z prawie każdym sterownikiem na rynku. Ze względu na wewnętrzny obieg wody w takich elektrozaworach, należy pamiętać, że też wymagają one wody czystej, filtrowanej. W związku z tym, nawet gdy do nawadniania wykorzystywana jest woda z wodociągu, zalecamy montaż przed kolektorem elektrozaworowym filtra dyskowego, lub filtra siatkowego.
Zawory hydrauliczne do nawadniania
Zawory hydrauliczne są zaworami bez żadnego osprzętu, ani cewki. Taki zawór, za pomocą dodatkowych akcesoriów możemy skonfigurować wedle potrzeb. Zawór hydrauliczny możemy przekształcić w elektrozawór trójdrożny, ręczny, elektrozawór z regulatorem ciśnienia, zawór drenażowy, zawór „normalnie otwarty”, zawór do płukania filtrów i wiele innych konfiguracji stosowanych w szczególnych przypadkach w systemach nawadniających. Najczęściej jednak zawory hydrauliczne stosujemy jako elektrozawór trójdrożny 3W. Takie zawory mają większą odporność na zanieczyszczoną wodę i powodują mniejszy spadek ciśnienia od standardowych elektrozaworów dwudrożnych.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5